• icon
  • icon


Baltic-Black Waterway

Інфраструктурний проєкт соціально-економічного розвитку, підвищення енергетичної безпеки країн-учасниць та створення умов судноплавства між Балтійським та Чорним морями (2130 км)

Історія розвитку судноплавства в регіоні

Illustration

1893 рік

У 1893 році міністерство транспорту Австрійської імперії розпочало вивчення проектів водних доріг для побудови судноплавного коридору між Балтійським та Чорним морями, що мало мати стратегічне та економічне значення. Проте, через першу Світову війну проекти не були реалізовані, а роботи були відновлені тільки у 1939 році за підтримки кредиторів з Лондона, Парижа та Амстердама

Illustration

2015 рік

У 1996 році з'явилася ідея побудови водного шляху Е-40, але активні переговори розпочалися тільки через 20 років. У 2015 році Морський інститут у Гданську опублікував остаточний звіт про техніко-економічне обґрунтування побудови водного шляху Е40 Дніпро - Вісла для перевезення вантажів між Балтійським та Чорним морями.

Illustration

2023 рік

У 2022 році компанією ТОВ «МАТІК» спільно з ПРАТ «УКРГІДРОПРОЕКТ» проведено попередні вишукувальні та оціночні роботи щодо розробки інфраструктурного проекту об’єнання Балтійського та Чорного морів на території України.

Стратегічні цілі Baltic-Black waterway

Проєкт будівництва судноплавного транспортного коридору між Балтійським та Чорним морями загальною довжиною близько 2130 км є амбітним, актуальним і сучасним проєктом. Тому для його реалізації доцільно поєднати спільні зусилля України та держав Євросоюзу, що дозволить пожвавити економічну діяльність, отримати нові вигідні торгівельні шляхи та врешті-решт надати судноплавству «нового дихання». 

Illustration

Нова інфраструктура 

Illustration

Нова економіка

Illustration

Нова екологія

Прогнозоване зростання напряму

Завдяки реалізації проєкту покращиться:

icon

Інфраструктура

Будівництво автомобільних доріг, електромереж, нові порти, розвиток судноплавства

icon

Енергетика

Відновлювальні джерела – ГЕС, зелена енергетика

icon

Туризм

Сільський зелений туризм, спортивний туризм, рекреація

icon

Економіка

Нові вигідні торгівельні шляхи, рибне господарство

icon

Екологія

Зменшення викидів СО2 та інших забруднюючих речовин в довкілля 

icon

Соціальна сфера

Додаткові робочі місця і збільшення доходу, покращення якості життя населення

Проєкт передбачає

Illustration
Image placeholder
Image placeholder

Вишукування

Основною перевагою судноплавства внутрішніми водами, є можливість здійснювати перевезення значних об’ємів вантажів. До прикладу одна баржа може замінити 100-150 вантажівок. Витрати пального в розрахунку на 1 тону вантажу будуть зменшені на 60-70%, а це не лише економічний ефект, але й екологічний, оскільки буде значно зменшена кількість викидів СО2 в атмосферу.
Наявність нового шляху надасть змогу експортувати зернові культури, будівельні матеріали у порти Європи. 

  • Читати усі переваги

    Валовий збір зернових і зернобобових культур лише в Тернопільській і Львівській областях у 2021 році склав 1,6 та 1,11 млн. тон відповідно. У 2022 році світ стикнувся з глобальною проблемою, коли країна-агресор Росія заблокувала роботу морських портів України, чим унеможливлювала експорт продовольства. В цій ситуації, наявність альтернативних логістичних шляхів великої пропускної здатності має беззаперечну важливість для українських аграріїв та виробників. Проектом передбачається будівництво підпірних гідроелектростанцій із шлюзами для проходження суден, що в свою чергу забезпечить регіон новими відновлювальними джерелами електроенергії. 
    Перевезення пасажирів внутрішнім водним транспортом позитивно вплине на соціальний розвиток та розвиток туризму.
    Будівництво автомобільних доріг та електромереж, створення розвиненої транспортної інфраструктури
    Притік інвестицій під час реалізації проєкту будівництва 13-ти гідровузлів з ГЕС та водосховищами комплексного призначення, а також туристичної і рекреаційної інфраструктури, заходів з покращення екологічних умов
    Збільшення зайнятості і доходів місцевого населення завдяки створенню робочих місць під час будівництва для експлуатації гідровузлів, а також значної кількості при розвитку туристично-рекреаційного комплексу, значне підвищення надходжень податків в місцеві бюджети громад в зоні гідровузлів
    Розвиток рибного господарства
    Покращення умов сільського господарства та підвищення цінності земель в зоні водосховищ
    Доступ до геоінформаційних даних. Результати обстеження русла річки разом з даними топографічної зйомки обробляються картографічно у вигляді топографічних і батиметричних даних (фарватер, берегова лінія, берегова інфраструктура, дані про глибини тощо) і є основою для річкових інформаційних систем, результати поточних вимірів критичних мілководних ділянок будуть доступні для судноплавних та логістичних компаній.

Для реалізації ідеї створення Baltic-Black Waterway

необхідно провести серйозну оцінку економічної та фінансової доцільності проекту, включаючи: 

    Проведення ретельного аналізу морських гідрологічних умов, технічної можливості та безпекових аспектів будівництва каналу, а також інших необхідних заходів для просування проекту до стадії техніко-економічного обґрунтування.

    Отримати підтримку з боку держав та міжнародних організацій, які можуть допомогти в координації робіт зі створення каналу

    Врахувати потенційні екологічні та соціальні наслідки проекту,
    провести консультації з місцевими жителями та зацікавленими сторонами, щоб знизити можливі негативні впливи на навколишнє середовище та суспільство

    Провести широкомасштабну підготовку та координацію робіт, а також залучити необхідні ресурси та підтримку з боку всіх зацікавлених сторін

    Визначити джерела фінансування, залучення інвесторів та бізнес-партнерів

    Вирішити низку питань, пов'язаних з екологією, безпекою та геополітикою

    Враховувати думку населення та зацікавлених сторін, проводити консультації та діалог з громадськістю для забезпечення прозорості та легітимності проекту

Ми вже зробили:

    Дорожню карту реалізації ідеї

    Передпроектну роботу великого інфраструктурного проєкту

    Отримали перші погодження від місцевих депутатів, голів громад, місцевого бізнесу та регіональної влади 

    Готові рухатися далі!

Довкілля

Дністровський каньйон

Дністер – відома в Україні та Європі річка. Вона славиться своєю протяжністю – понад 1362 кілометри та краєвидами. Глибина подекуди сягає понад шість метрів. Щоправда, вчені вважають, що ще понад два століття тому, цей показник сягав позначки в понад 25 метрів.На території Борщівського, Заліщицького, Бучачського та Монастирського районів Тернопільської області, на лівому березі р. Дністер розміщений Національний природний парк (НПП) «Дністровський каньйон загальною площею понад 10 тис. га.

Різноманіття

Регіон багатий на біологічне та ландшафтне різноманіття, тут можна зустріти козуль, борсуків, ящірок, мартинів, рідкісні та зникаючі види комах, більше 50 з яких занесені до Червоної книги України.

Забруднювачі

Виробіток електроенергії на 13 гідроелектростанціях дозволяє зменшити щорічне спалювання вугілля на близько 320 тис. т та викиди забруднюючих речовин в довкілля. Однак, в Тернопільській області відсутні власні джерела генерації електроенергії, що вимагає її закупівлю з інших регіонів.

Питання, які можливо вирішити завдяки BBW

Гідроспоруди допоможуть керувати великими паводками та запобігти їх наслідкам.


Бізнес

Дністер широко використовувався в багатьох сферах господарської діяльності: для водного транспорту, водопостачання, рибного промислу, рекреації. Тут з початку XIX ст здійснилася перепланування (випрямлення) і розчищення русла, поглиблення порогів, із-за чого Дністер став значно зручнішим для сплаву лісу і судноплавства. 
Основними галузями економіки в басейні річки Дністер є енергетика, нафтогазова промисловість, вугільна, хімічна, лісова, деревообробна, харчова, а також сільське господарство.

Для реалізації ідеї необхідна взаємодія та злагода між країнами-учасницями, а також фінансування та експертиза. У довгостроковій перспективі заплановані вигоди для всіх зацікавлених сторін можуть значно переважити витрати та зусилля, необхідні для реалізації цієї ідеї.
Проектним офісом Вест Юкрейн Діджитал, спільно з компаніями Матік та Укргідропроект проведено попередні вишукувальні та оціночні роботи щодо розробки інфраструктурного проекту об’єднання Балтійського та Чорного морів на території України. 
Ми пропонуємо владі, міжнародним організаціям та бізнесу з країн Тримор’я приєднатися до співпраці з нами, щоб разом продовжувати проведення досліджень економічної, екологічної та соціальної доцільності проекту. Це дозволить визначити потенційні ризики та вигоди, пов'язані зі створенням каналу, та вжити відповідних заходів для мінімізації ризиків та максимізації вигод.

Illustration

Партнери

Illustration
Illustration
Illustration